Skip to content
Zobu pasta un zobu birste

Regulāra zobu higiēna – investīcija jūsu veselībā

Zobu higiēna ir būtiska ikdienas veselības uzturēšanas sastāvdaļa, kas ietekmē ne tikai mutes dobuma veselību, bet arī vispārējo labsajūtu. Pareiza zobu kopšana palīdz novērst kariesu, smaganu slimības un citas zobu problēmas, kas var izraisīt diskomfortu un nopietnas veselības problēmas. Ikdienas zobu kopšana, kas ietver regulāru zobu tīrīšanu un diegošanu, ir svarīga, lai saglabātu zobus stiprus un veselus.

Papildus tam, sabalansēts uzturs un izvairīšanās no kaitīgiem paradumiem var būtiski ietekmēt zobu veselību. Regulāras vizītes pie zobārsta ļauj savlaicīgi atklāt problēmas.

Šajā rakstā apskatīsim galvenos mutes dobuma higiēnas pamatus.

Ko iekļauj zobu higiēna?

Zobu higiēna iekļauj gan to, ko mēs katrs varam veikt mājās un savā ikdienā, gan arī regulāras vizīties pie speciālistiem. Tas viss kopā ir labas zobu higiēnas pamati.

Zemāk ir daži ieteikumi, kas palīdzēs uzturēt zobus baltus, veselus un stiprus.

1. Zobu tīrīšana vismaz 2 reizes dienā

Cik reizes dienā ir jātīra zobi?

Zobi ir jātīra vismaz divas reizes dienā – no rīta un vakarā, pirms gulētiešanas. Šis ir ieteikums, kuram piekrīt vairākums zobārstu visā pasaulē.

Ir svarīgi rūpīgi tīrīt zobus. Parasti tiek ieteikts izvēlēties zobu birsti ar mīkstiem sariem, lai izvairītos no smaganu traumēšanas un zobu emaljas bojāšanas. Mīkstie sari ir elastīgāki, līdz ar to tie vieglāk piekļūst arī grūtāk aizsniedzamām vietām mutes dobumā.

Pārāk stipra tīrīšana vai nepiemērota zobu birste (piemēram, ļoti cieta) var nodarīt kaitējumu zobiem un smaganām.

Izvēlieties fluoru saturošu zobu pastu. Fluors ir ļoti efektīvs līdzeklis kariesa novēršanā. Tas neitralizē skābes pēc ēdienreizēm, kas ir galvenais faktors kariesa attīstībā.

Lai nodrošinātu efektīvu tīrīšanu, 2-3 minūtes tīriet zobus ar apļveida kustībām. Neaizmirstiet saudzīgi notīrīt arī mēli, lai noņemtu baktērijas un atsvaidzinātu elpu.

Uzziniet vairāk: Parastā vai elektriskā zobu birste? Kādu zobu birsti izvēlēties?

2. Zobu diega lietošana

Daudzi cilvēki nelieto zobu diegu, jo uzskata, ka tas nav nepieciešams.

Taču tā nav taisnība. Zobu diega lietošana ir būtiska, lai nodrošinātu pilnīgu mutes dobuma higiēnu un novērstu dažādas mutes dobuma problēmas. Iesakām pārvarēt slinkumu un reizi dienā zobus izdiegot!

Zobu diegs palīdz noņemt pārtikas atliekas un aplikumu no zobu starpām, kur zobu birste nevar piekļūt. Tas samazina smaganu slimību un kariesa risku.

Kā pareizi lietot zobu diegu?

  • Diegu uzmanīgi ievietojiet starp zobiem, veidojot C formu ap katru zobu, un tīriet augšup un lejup gar zoba virsmu. Zobu diegu jālieto pirms zobu tīrīšanas ar zobu birsti un zobu pastu.
  • Izvēlieties zobu diegu, kas ir piemērots jūsu zobiem. Ir pieejami dažāda veida diegi, piemēram, vaskotie un nevaskotie, starpzobu diegi ar turētāju, zobu diegi ar piparmētru aromātu un fluorīdu, utt.
  • Ja zobi ir cieši sakļauti, izvēlies vaskotu zobu diegu. Ja jums ir lielākas zobu starpas, var izvēlēties nevaskotu zobu diegu.

Atcerieties! Laba un regulāra zobu higiēna ir mūsu veselības pamats.

3. Mutes skalojamā līdzekļa lietošana

Izmantojiet antibakteriālus mutes skalošanas līdzekļus, lai samazinātu baktēriju daudzumu mutes dobumā, samazinātu smaganu saslimšanu riskus un novērstu aplikuma veidošanos.

Mutes skalošanas līdzekļi palīdz arī atsvaidzināt elpu.

Fluoru saturoši mutes skalojamies līdzekļi papildus stiprina zobu emalju un samazina kariesa rašanos.

Atcerieties – mutes skalojamie līdzekļi neaizstāj zobu birstes, zobu pastas un zobu diega lietošanu!

Zobu higienista apmeklējums

4. Regulāras vizītes pie zobārsta un zobu higiēnista

Profesionāla zobu pārbaude un tīrīšana ir ļoti svarīgs faktors zobu un mutes higiēnai.

Tāpēc regulāri apmeklējiet zobu higiēnistu!

Cik bieži jāapmeklē zobu higiēnists? Higiēnists jāapmeklē vismaz reizi pusgadā. Reizi pusgadā, ja jums nav būtisku problēmu. Ja higiēnista apmeklēšana var būt retāka, piemēram, reizi gadā, higiēnists jums to pateiks. Taču ieteicamais higiēnista apmeklēšanas biežums ir reizi 6 mēnešos.

Regulāras zobu higiēnista vizītes palīdz noņemt aplikumu un zobakmeni, kas veidojas vietās, kur mājas apstākļos ir grūti piekļūt.

Ja jūsu zobiem nav citu problēmu, ar higiēnista vizīti reizi vai divas reizes gadā būs pietiekoši. Taču, ja higiēnists novēros citas zobu un mutes dobuma problēmas, higiēnists jums ieteiks pierakstīties pie zobārsta, kas novērsīs šīs problēmas.

Atcerieties, ka stundu pēc zobu higiēnas nedrīkst ēst un dzert (izņemot ūdeni). Nesmēķējiet un nelietojiet tabakas izstrādājumus vismaz dažas stundas pēc tīrīšanas. Izvairieties no krāsvielām bagātu ēdienu un dzērienu lietošanas vismaz 24 stundas, jo pēc profesionālas tīrīšanas zobu virsmas var būt jutīgākas pret krāsvielām. Un tādi produkti kā kafija, sarkanvīns, bietes un ogas, var ātri iekrāsot tikko iztīrītos zobus.

Vai meklējat zobārstniecību Ogrē? Jūs esat īstajā vietā! Mēs, klīnika LatDental Ogre, piedāvājam gan zobārstniecības, gan higiēnista pakalpojumus Ogrē. Pierakstieties uz vizīti pie mums!

Apskatīt LatDental zobārstniecības cenas.

LatDental ogre zobārstniecība

Zobu higiēna nav tikai zobu kopšana un ārstu apmeklēšana

Te ir vēl divi ieteikumi, kam ir ļoti liela nozīme zobu higiēnā.

5. Veselīga diēta un cukura ierobežošana

Bagātīgs uzturs, kas satur dārzeņus, augļus, olbaltumvielas un kalciju, palīdz stiprināt zobus un uzturēt smaganu veselību.

Ierobežojiet cukura lietošanu, jo pārmērīgs cukura patēriņš veicina kariesa veidošanos. Atcerieties, ka svarīgs ir tieši saldumu lietošanas biežums.

Kad mēs ēdam saldumus, baktērijas mutē “barojas” no cukuriem un ražo skābes. Šīs skābes uzbrūk zobu emaljai, radot zobu bojājumus. Katru reizi, kad mēs ēdam vai dzeram kaut ko, kam sastāvā ir cukurs, skābju līmenis mutē paaugstinās. Ja saldumus ēd bieži, zobi bieži tiek pakļauti šim skābes “uzbrukumam”, kas ilgtermiņā var novest pie zobu bojājumiem un zobu jutīguma.

Lai samazinātu zobu bojājumu risku, ir svarīgi kontrolēt, cik bieži jūs ēdat saldumus, ne tikai to kopējo daudzumu.

Arī skābi dzērieni (kā piemēram, citrusaugļu sulas) un pārtikas produkti var kaitēt zobiem – mīkstināt un bojāt zobu emalju. Ārsti iesaka arī nelietot uzturā pārāk daudz ūdeni ar citronu, jo citrons ir ļoti skābs, un tā skābe var bojāt zobu emalju.

6. Atteikšanās no sliktiem ieradumiem

Smēķēšana un tabakas lietošana negatīvi ietekmē mutes dobuma veselību, veicina smaganu slimību attīstību un zobu krāsas izmaiņas. Atmetot smēķēšanu, ir vieglāk saglabāt zobus veselus un baltus.

Izvairieties no cietu priekšmetu košanas un graušanas (piemēram, ledus, zīmuļi, pildspalvas, ledenes), jo tas var izraisīt zobu lūzumus vai nodilumu.

Pārmērīga alkohola lietošana var izraisīt dehidratāciju un samazināt siekalu ražošanu, kas palielina zobu bojājumu risku.

Fotogrāfija no Pexels, foto autors – Karolina Kaboompics.