Gudrības zobi, kas pazīstami arī kā trešie molāri, bieži vien ir problemātiski gan to augšanas procesā, gan pēc tam. Šie zobi parasti sāk parādīties cilvēkiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem. Tā kā tie rada dažādas problēmas, bieži vien ir nepieciešama gudrības zobu ekstrakcija.
Šajā rakstā aplūkosim galvenās problēmas, kas saistītas ar gudrības zobiem, kā arī aprakstīsim to ekstrakcijas procesu.
Kas ir gudrības zobi?
Gudrības zobus sauc arī par trešajiem molāriem.
Tie ir pēdējie pastāvīgie zobi, kas izaug. Gudrības zobi parasti aug pēc tam, kad pārējie zobi ir izauguši un nostiprinājušies.
Gudrības zobi atrodas mutes aizmugurējā daļā, katrā žokļa stūrī (gan augšžoklī, gan apakšžoklī).
Kad aug gudrības zobi?
Gudrības zobi parasti aug cilvēkiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem.
Lai gan tie var parādīties arī agrāk vai vēlāk.
Dažkārt gudrības zobi var izaugt daļēji vai vispār neizaugt, paliekot iestrēguši zem smaganām.
Kādas ir gudrības zoba augšanas pazīmes?
Gudrības zoba augšanas pazīmes var ietvert sāpes vai diskomfortu mutes aizmugurē, īpaši košļājot.
Smaganas ap šo zonu var kļūt pietūkušas, jutīgas un sārtas. Tās var pat asiņot, īpaši tīrot zobus vai ēdot.
Dažkārt var rasties arī galvassāpes vai žokļa stīvums, kā arī nepatīkama garša vai smaka mutē, ja zobs daļēji iznāk un ap to uzkrājas baktērijas. Retos gadījumos var būt viegls drudzis vai sejas pietūkums, ja ir smaganu infekcija.
Ja augošs zobs spiež uz blakus esošajiem zobiem, tas var izraisīt spiediena sajūtu žoklī.
Vai gudrības zobu augšana ir pakāpeniska?
Gudrības zobu augšana parasti ir pakāpenisks process.
Gudrības zobi var augt vairākus mēnešus vai pat gadus.
Vai gudrības zobi aug vienlaicīgi?
Visi četri gudrības zobi parasti neaug vienlaicīgi.
Parasti sāk augt tikai viens vai divi zobi, bet atlikušajiem šis process vēl nav sācies.
Ko darīt, ja gudrības zobs sāp?
Ja gudrības zobs sāp, izskalojiet muti ar sālsūdeni.
Sajauciet pusi tējkarotes sāls ar glāzi silta ūdens un skalojiet muti vairākas reizes dienā. Sālsūdens palīdz mazināt iekaisumu un cīnās pret baktērijām.
Ja tas nepalīdz:
- Lietojiet pretsāpju līdzekļus. Bezrecepšu pretsāpju līdzekļi, piemēram, ibuprofēns, var palīdzēt mazināt sāpes un iekaisumu.
- Uzklājiet aukstu kompresi uz vaiga tās vietas tuvumā, kur atrodas sāpīgais zobs. Tas var palīdzēt mazināt pietūkumu un sāpes.
- Tīriet zobus uzmanīgi. Turpiniet rūpēties par mutes higiēnu, bet esiet uzmanīgi, tīrot zobus un smaganas ap sāpīgo zonu. Tas palīdzēs izvairīties no papildu kairinājuma un infekcijas.
- Ja sāpes nepāriet vai pasliktinās, pēc iespējas ātrāk konsultējieties ar zobārstu. Ārsts var novērtēt situāciju un ieteikt turpmāko ārstēšanu, piemēram, iekaisuma mazināšanu vai gudrības zoba ekstrakciju.
Vai gudrības zobi ir jāizņem?
Gudrības zobu izņemšana nav nepieciešama visiem cilvēkiem.
Gudrības zobi ir jāizņem šādos gadījumos:
- Ja zobi ir iestrēguši zem smaganām vai kaula, radot sāpes vai infekcijas.
- Ja mutē nav pietiekami daudz vietas, un gudrības zobi sāk spiest uz citiem zobiem.
- Ja gudrības zobi neizaug pilnībā un izraisa smaganu iekaisumu vai infekciju.
- Ja gudrības zobiem ir kariess, un to nevar pilnībā izārstēt.
- Ja pastāv iespēja, ka gudrības zobi varētu radīt problēmas nākotnē.
Visos gadījumos ir nepieciešama konsultācija ar zobārstu.
Kas notiek, ja gudrības zobi netiek izņemti?
Ja zobi netiek izņemti, var rasties dažādas problēmas, piemēram:
- Nepietiekama vieta mutes dobumā un spiediens uz blakus zobiem. Gudrības zobi aug, kad mutes dobumā jau ir pilns zobu komplekts. Ja mutē nepietiek vietas, gudrības zobi var traucēt un spiest uz blakus esošiem zobiem.
- Gudrības zobu iesprūšana. Ja gudrības zobi neiznāk pilnībā, tie iestrēgst žokļa kaulā vai zem smaganām. Šādas situācijas var izraisīt sāpes, infekcijas, iekaisumu un citas komplikācijas. Iesprūduši zobi var radīt spiedienu uz blakus zobiem, izraisot diskomfortu un iespējamu sakodiena problēmu.
- Zobu kariess un smaganu slimības. Gudrības zobus bieži vien ir grūti notīrīt, jo tie atrodas pašā aizmugurē, un piekļuve tiem ir ierobežota. Tas var novest pie zobu kariesa vai smaganu slimībām.
- Perikoronīts. Ja gudrības zobs vēl tikai šķiļas, smaganas var veidot tādu kā kapuci virs daļēji izaugušā zoba. Zem tās var uzkrāties baktērijas un ēdiena paliekas. Ēdiena paliekas no šīs “kapuces” ir grūti iztīrīt, līdz ar to var izveidoties audu iekaisums jeb perikoronīts.
Gudrības zobu ekstrakcijas (jeb izņemšanas) process
Gudrības zobu ekstrakcijas process parasti ietver vairākas stadijas.
- Konsultācija. Pirmais solis ir vizīte pie zobārsta, kurš veiks pārbaudi. Tiks uztaisīts rentgens, lai novērtētu gudrības zobu stāvokli. Šī novērtējuma laikā tiks noteikts, vai zobus ir nepieciešams izņemt, kā arī tiks izvērtēta ekstrakcijas sarežģītība.
- Plānošana un pacienta sagatavošana. Ja tiek nolemts, ka gudrības zobus ir nepieciešams izņemt, zobārsts vai ķirurgs izstrādās plānu. Tas var ietvert detalizētu informāciju par procedūru, anestēzijas veidu un pēcoperācijas aprūpi.
- Gudrības zoba izraušana. Izraušana jeb ekstrakcija parasti tiek veikta lokālajā anestēzijā, lai nodrošinātu, ka pacients nejūt sāpes. Ja gudrības zobu izņemšana ir sarežģīta, var būt nepieciešama pilnīga anestēzija. Ķirurgs veiks iegriezumus smaganu audos, lai piekļūtu zobam, un tad izņems to. Dažkārt, ja zobam ir sarežģīta forma vai tas ir daļēji iesprūdis, būs jāveic papildu procedūras, piemēram, zoba sadalīšana mazākās daļās.
- Ārstēšanās pēc gudrības zoba izraušanas. Pēc gudrības zoba ekstrakcijas būs nepieciešams ievērot īpašas norādes, lai nodrošinātu ātru atveseļošanos. Tās var ietvert ledus kompreses uzklāšanu, mutes skalošanu ar sālsūdeni, pretsāpju zāļu un antibiotiku lietošanu.
Kas jādara pēc gudrības zoba ekstrakcijas?
Pirmkārt, sekojiet ārsta norādījumiem. Tie var būt specifiski jums pielāgoti norādījumi.
Parasti tiek ieteikts pēc procedūrām lietot ledus kompreses. Sāpju mazināšanai var tikt ieteikts lietot pretsāpju zāles. Var tikt ieteikts lietots arī antibiotikas. Tas viss ir atkarīgs no katra konkrētā gadījuma.
Pirmās 2 nedēļas lietojiet tikai šķidrus un mīkstus pārtikas produktus un ēdienus, piemēram, zupas, jogurtus, smūtijus un biezeņus. Neēdiet asus ēdienus. Izvairieties no karstiem un aukstiem produktiem un ēdieniem. Nelietojiet gāzētus dzērienus.
Pēc gudrības zobu izraušanas nelietojiet alkoholu. Alkohols var palēnināt dzīšanas procesu. Tā kā alkohols ir asins šķīdinātājs, tas var palielināt asiņošanas risku un traucēt asins sarecēšanas procesam, kas ir būtiski brūces dzīšanai.
Pēc gudrības zobu izņemšanas regulāri jāapmeklē zobārsts, lai uzraudzītu dzīšanas procesu un pārliecinātos, ka nav komplikācijas pēc gudrības zoba izraušanas. Lielākā daļa pacientu atveseļojas no procedūras bez lielām problēmām, taču ir svarīgi ievērot visus medicīniskos norādījumus un regulāri sekot līdzi savai mutes veselībai un zobu higiēnai.
Cik maksā gudrības zoba izraušana jeb ekstrakcija?
Gudrības zobu izraušanas izmaksas ir atkarīgas no konkrētā gadījuma.
- Piesakieties uz vizīti.
- Zobārsts novērtēs jūsu gudrības zobu stāvokli.
- Zobārsts izstāstīs, kāds būs ekstrakcijas process, un cik tas maksās.
Te ir mūsu pakalpojumu cenrādis.
Foto no Pexels. Foto autors – Cedrik Fauntleroy.