Skip to content
Saldumi kaitē zobiem

Kādi pārtikas produkti kaitē zobiem?

Mutes dobuma veselība un zobu higiēna ir cieši saistīta ar mūsu uztura paradumiem.

Lai gan daudzi cilvēki ir informēti par nepieciešamību tīrīt zobus, izmantot zobu diegu un regulāri apmeklēt zobārstu, bieži vien tiek aizmirsts par pārtikas produktu iespējamo kaitīgumu zobiem. Piemēram, cukuroti un ļoti skābi ēdieni un dzērieni var veicināt zobu emaljas bojājumus, kariesu un smaganu slimības. Ir svarīgi zināt, kādi pārtikas produkti kaitē zobiem, lai tos varētu lietot ar mēru vai izvairīties no tiem pavisam.

Šajā rakstā mēs pastāstīsim par dažām pārtikas produktu kategorijām, kas var būt kaitīgas zobiem un attiecīgi arī jūsu veselībai.

Kādi pārtikas produkti kaitē zobiem?

Šie ir daži no galvenajiem pārtikas produktiem un dzērieniem, kas var kaitēt zobiem:

1. Cukurs un saldumi kaitē zobiem

Cukurs nav veselīgs zobiem.

Kad mēs ēdam saldumus, baktērijas mutē “barojas” no cukuriem un ražo skābes. Šīs skābes nodara kaitējumu zobu emaljai, radot zobu bojājumus. Katru reizi, kad mēs ēdam vai dzeram kaut ko, kam sastāvā ir cukurs, skābju līmenis mutē paaugstinās. Ja saldumus ēd bieži, zobi bieži tiek pakļauti šim skābes “uzbrukumam”, kas ilgtermiņā var novest pie zobu jutīguma, kariesa un mutes dobuma problēmām.

Tāpēc konfektes, kūkas, cepumi un citi saldumi ir jālieto ar mēru.

Lai samazinātu zobu kariesa risku, ir svarīgi kontrolēt, cik bieži jūs ēdat saldumus, ne tikai to kopējo daudzumu. Biežums šai gadījumā ir pat svarīgāks. Zobu veselībai labāk ir, ja našķojamies retāk. Jūs varat apēst vairāk našķus vienā reizē, bet ir vērtīgi samazināt šo našķošanos biežumu.

Arī gāzēti dzērieni, enerģijas un sporta dzērieni, kā arī daudzas sulas un to dzērieni satur lielu cukura daudzumu. Daudzi no šiem dzērieniem satur ne tikai daudz cukura, bet bieži vien arī skābes, kas vēl vairāk bojā zobu emalju.

Atcerieties, ka šķietami nevainīgi un veselīgi ēdieni, našķi un dzērieni var saturēt daudz cukura. Piemēram, jogurti ar piedevām, piens ar garšu (zemeņu, šokolādes, banānu u.c.), biezpiena sieriņi, sporta dzērieni, dažādi musli, musli batoniņi, sula pakās, brokastu pārslas. Jā, šajos produktos ir arī labās un organismam nepieciešamās vielas, piemēram kalcijs, šķiedrvielas un C vitamīns. Taču šie produkti var saturēt diezgan daudz cukura, kas kaitē zobiem un veselībai, kā arī izraisa aptaukošanos.

Tādi veselīgi produkti, kā žāvēti augļi, kas satur šķiedrvielas un vitamīnus, saķep un iestrēgst zobos, tāpēc zobus pēc žāvētu augļu ēšanas vajadzētu iztīrīt.

Par laimi, šī ir tā produktu kategorija, par kuru vairākums ir informēti. Ja tiek runāts par to, kādi pārtikas produkti kaitē zobiem, šis ir tas, ko cilvēki parasti nosauc kā pirmo.

2. Skābi ēdieni un dzērieni izraisa zobu emaljas eroziju

Apelsīni, citroni, laimi un greipfrūti satur skābes, kas var izraisīt zobu emaljas eroziju.

Lai gan šie augļi ir veselīgi, jo satur C vitamīnu, tos vajadzētu ēst ar mēru. Pēc to ēšanas ir jāizskalo mute ar ūdeni, lai samazinātu skābju iedarbību.

Līdzīgi ir ar marinētiem pārtikas produktiem. Arī tie satur skābes, kas var izraisīt zobu emaljas eroziju.

Skābi dzērieni, piemēram, citrusaugļu sulas, ir skābi un ilgtermiņā var kaitēt zobiem. Ja vēlaties dzert skābus dzērienus, ir ieteicams tos dzert ar salmiņu, lai samazinātu skābes kontaktu ar zobiem. Pēc skābiem dzērieniem ir ieteicams izskalot muti ar ūdeni.

Ārsti iesaka arī nelietot uzturā pārāk daudz ūdeni ar citronu, jo citrons ir ļoti skābs, un tā skābe arī var bojāt zobu emalju.

3. Cieti un lipīgi pārtikas produkti iesprūst zobos

Pārlieku cieti pārtikas produkti, piemēram, rieksti var traumēt trauslus zobus.

Lai arī veselīgi, žāvēti augļi iestrēgst zobos, tāpēc zobus pēc žāvētu augļu ēšanas vajadzētu iztīrīt. Tā kā žāvēti augļi satur dabisko cukuru, tie var veicināt kariesu, ja pēc to ēšanas zobi netiek rūpīgi notīrīti.

Lipīgi saldumi, piemēram, karameles un želejas konfektes, var pielipt pie zobiem, palielinot cukura un skābju iedarbību uz zobiem.

4. Alkohols kaitē zobiem

Alkohols dehidrē organismu.

Samazinās siekalu daudzums mutē, un tas savukārt izraisa sausu muti.

Kāpēc siekalas ir svarīgas? Tās palīdz neitralizēt skābes un aizsargā zobus. Tādēļ sausa mute var veicināt zobu bojāšanos.

5. Pārmērīga tējas un kafijas lietošana kaitē zobiem

Arī liels kafijas un tējas patēriņš var ietekmēt mutes un zobu veselību.

Kaut arī šie dzērieni visticamāk ir daļa no jūsu ikdienas, ir svarīgi zināt, ka tie var izraisīt zobu krāsošanos.

Kā arī tēja un kafija satur tanīnus, kas, tāpat kā alkohols, var veicināt sausu muti un izraisīt zobu bojāšanos. Cukura pievienošana šiem dzērieniem vēl vairāk palielina kariesa risku.

Zobarsta apmeklejums - LatDental Ogre
Lai izvairītos no kariesa un citām zobu un mutes dobuma slimībām, regulāri apmeklējiet zobārstu.

Kā aizsargāt zobus no kaitīgiem pārtikas produktiem?

Vislabākā aizsardzība ir rūpīga tīrīšana.

  • Regulāra zobu tīrīšana. Zobus vajadzētu tīrīt vismaz divas reizes dienā ar fluoru saturošu zobu pastu un izmantot zobu diegu, lai noņemtu pārtikas atlikumus no zobu starpām. Regulāra zobu tīrīšana ir būtiska zobu higiēnas sastāvdaļa.
  • Mutes skalošana ar ūdeni. Pēc skābu vai saldu ēdienu un dzērienu lietošanas izskalojiet muti ar ūdeni, lai samazinātu skābes un cukura iedarbību.
  • Uzkodu biežuma samazināšana. Mēģiniet samazināt starp ēdienreizēm lietoto uzkodu biežumu, lai zobiem būtu laiks atgūties no skābes “uzbrukumiem”.
  • Apzināta ēdiena izvēle. Izvēlieties pārtikas produktus, kas ir mazāk kaitīgi zobiem, piemēram, svaigus augļus un dārzeņus, piena produktus bez piedevām un nesaldinātus dzērienus. Samaziniet kafijas, tējas un alkohola patēriņu.
  • Zobārsta apmeklēšana. Regulāri apmeklē zobu higiēnistu un zobārstu, lai novērstu kariesu un citas mutes dobuma problēmas.

Vai meklējat labu zobārstu Ogrē? Zobārstu Pierīgā? Piesakieties uz vizīti pie mums! LatDental zobārstniecībā ir draudzīga un profesionāla apkalpošana, mūsdienīga aparatūra un saprotamas zobārstniecības cenas.

Foto no Pexels. Foto autors – Ilo Frey.