Vienkārši sakot, zobu protezēšana ir process, kurā dabīgu zobu aizstāj ar mākslīgu zobu.
Parasti to dara, lai aizstātu stipri bojātu vai zaudētu zobu. Iemesli tam var būt dažādi. Tieši tāpat kā var tikt aizstāts viens zobs, vairāki zobi vai arī visi zobi. Šajā rakstā apskatīsim dažādus zobu protezēšanas veidus, to priekšrocības ilgtermiņā un iespējamās izmaksas, lai palīdzētu jums izvēlēties labāko risinājumu savai situācijai.
Izskaidrosim arī populārākos zobu protezēšanu terminus.
Kas ir zobu protezēšana?
Zobu protezēšana ir procedūra, kurā tiek izgatavoti un pielāgoti mākslīgi zobi, lai aizstātu pazaudētos vai bojātos dabiskos zobus.
Kad cilvēks zaudē savus dabiskos zobus, tas var negatīvi ietekmēt viņa dzīves kvalitāti. Domājam, ka arī jūs tam piekritīsiet. Iemesli zobu zaudēšanai var būt dažādi – traumas, mutes dobuma problēmas, zobu slimības, citas slimības vai vēl kaut kas pavisam cits. Neatkarīgi no iemesla, tas ietekmē cilvēka ikdienu.
Zobu protezēšana, savukārt, ir veids, kā atjaunot zobu funkciju un līdz ar to uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti. Turklāt, tas nav tikai par vizuālo funkciju, bet vēl jo vairāk tieši par praktisko pusi.
Šajā rakstā mēs runāsim par trīs galvenajām lietām:
- Izņemamas un neizņemamas protēzes – kādas ir atšķirības?
- Kas ir zobu implanti, un kāpēc tas ir labs ilgtermiņa risinājums? Šis ir viens no veidiem, kā tiek nostiprinātas neizņemamās protēzes. Implants pats nav mākslīgais zobs.
- Kas ir kroņi un tiltiņi?
Mūsu mērķis ir pastāstīt par to pēc iespējas vienkāršāk un saprotamāk.
Mēs gribam, lai jūs saprastu.
Izņemamas un neizņemamas zobu protēzes
Runājot par zobu protezēšanu, parasti tiek runāts par viena vai otra veida risinājumu – mākslīgie zobi vai zobs ir izņemami vai arī neizņemami.
Jums būs jāizvēlas, kas jums der vislabāk.
Izņemamas zobu protēzes (tas ir lētāk)
Izņemamas protēzes ir tradicionāli zobu aizvietošanas risinājumi, kas tiek ievietoti un izņemti no mutes dobuma pēc nepieciešamības. Tās var būt gan daļējas (daži zobi), gan pilnīgas (visi zobi), un tās parasti ir izgatavotas no akrila vai metāla.
Lai gan izņemamās protēzes ir viegli tīrāmas, salīdzinoši lētas un mūsdienās arī vizuāli dabiskas, tās pavisasm noteikti nav tik ērtas un stabilas kā neizņemamās alternatīvas.
Tas ir lētāk, bet tam ir trūkumi.
Neizņemamas zobu protēzes (tas ir labāk ilgtermiņā)
Neizņemamas zobu protēzes ir zobu kroņi (viens mākslīgais zobs) un tilti (vairāki mākslīgie zobi kopā), kas tiek nostiprināti vai nu uz esošajiem zobiem vai implantiem.
- Jā, parasti tas notiek vienā vai otrā veidā – tiek izmantoti implanti vai esošie zobi, lai mutē tiktu nostiprināti kroņi un tilti.
- Reizēm ir iespēja izvēlēties. Reizēm ārsts secinās, ka šoreiz der tikai implanti.
Šāda veida protēzes ir daudz stabilākas un ērtākas, jo tās nav nepieciešams izņemt tīrīšanai vai uz nakti. Neizņemamās protēzes nodrošina labāku košļājamo spēju un estētiku, kā arī ilgāku kalpošanas laiku.
Tas ir dārgāk, bet tas izskatās labāk, ir ērtāk un parasti iztur ilgāk.
Ko izvēlēties?
Ļoti bieži atbilde ir vienkārša – ja meklējat ilgtermiņa risinājumu, un ja varat to atļauties, neizņemamamas protēzes ir ne vien izturības ziņā labāks, bet arī ērtāks un estētiskāks risinājums. Mēs parasti iesakām šo variantu.
Tai pat laikā, izņemamas protēzes ir piemērotas tiem, kas meklē lētāku risinājumu.
Kas ir zobu implanti?
Ļoti vienkārši sakot, zobu implanti ir mākslīgas zobu saknes.
Implanti tiek “ievietoti” žokļa kaulā, lai uz tiem uzstādītu mākslīgos zobus. Tas var būt viens zobs, un tie var būt arī vairāki zobi. Parasti implanti ir veidoti no bioloģiski saderīgiem materiāliem, piemēram, titāna, kas nerada alerģijas un ļauj tiem integrēties ar kaulu audiem.
Bet atcerieties – implants nav zoba aizstājējs. Implants ir pamats, uz kā tiek stiprināts mākslīgais zobs vai zobi, kas izskatās un funkcionē kā dabiski zobi.
Implants nav zobs. Implants ir saknes aizstājējs. Uz implanta tiek likts mākslīgais zobs vai zobi.
Vienkāršotas zobu implantu uzstādīšanas procedūras apraksts
Zobu implantu ievietošana notiek vairākos posmos.
- Sākumā notiek rūpīga konsultācija un plānošana, kurā tiek veikta rentgena izmeklēšana un, ja nepieciešams, 3D skenēšana. Tiek saprasts, kas tiks darīts un kāds būs darba plāns.
- Pēc tam zobārsts ievieto implantu žokļa kaulā. Šī parasti ir nākamā vizīte.
- Nākamais solis ir gaidīšana. Ir nepieciešams laiks, lai implants pilnībā integrētos ar kaulu – parasti tas ilgst dažus mēnešus. Pēc iespējas labākam rezultātam svarīgi ir neko nesasteigt. Šai periodā var izvēlēties uzlikt pagaidu mākslīgo zobu vai atstāt tukšumu. Ārsts iesaka labāko pagaidu variantu.
- Kad implants ir stabili nostiprinājies, uz tā tiek piestiprināts mākslīgais zobs.
Tieši tā – tas nenotiek uzreiz un vienā procedūrā.
Tai pat laikā, šis ir risinājums, kas jūs priecēs vēl gadiem.
Zobu implanti ir ilgtermiņa risinājums
Zobu implanti ir ilgtermiņa risinājums zobu zaudējuma gadījumā.
Tie ir izturīgi un var kalpot daudzus gadus, ja tiek pienācīgi kopti.
Tieši tā – arī mākslīgie zobi ir jākopj tieši tāpat un tikpat rūpīgi kā dabīgie zobi. Ja tas netiek darīts, arī mākslīgo zobus un implantus var sabojāt. Tie nav mūžīgi.
Salīdzinājumā ar, piemēram, izņemamajām protēzēm, implanti nodrošina daudz lielāku komfortu un estētiku, kā arī palīdz saglabāt žokļa kaula struktūru. Vēl viens būtisks pluss zobu implantu lietošanai ir tas, ka tas ir labāk blakus zobiem – tie nav nekā jāapstrādā, lai ievietotu implantu. Jo šai gadījumā tieši implants tiks izmantots tam, lai atbalstītu jauno mākslīgo zobu.
Kas ir zobu kroņi?
Zobu kroņi ir mākslīgi zobi, kas tiek izmantoti, lai aizstātu bojātus vai trūkstošus dabiskos zobus.
Tie var būt veidoti no dažādiem materiāliem, piemēram, porcelāna, metāla vai keramikas. Zoba kronis tiek piestiprināts uz esoša zoba vai implanta ar īpašu cementu un darbojas kā stabilizators un aizpildījums zoba vietā. Tas nodrošina gan estētiku, gan funkcionalitāti un ir populārs risinājums gadījumos, kad tradicionāla plombēšana nav pietiekama.
Reizēm cilvēki jauc zobu implantus ar kroņiem. Tās ir divas dažādas lietas. Implanti ir tas, uz kā stiprina zobu kroņus jeb mākslīgos zobus. Savukārt, zobu kroņi ir šie mākslīgie zobi.
Zobu kroņi ir mākslīgi zobi, kas tiek izmantoti, lai aizstātu bojātus vai trūkstošus dabiskos zobus. Zoba implants nav tas pats kas kronis. Implants ir tas, uz kā var tikt stiprināts kronis.
Kas ir zobu tiltiņi?
Zobu tiltiņi ir līdzīgs risinājums kā zobu kroņi. Galvenā atšķirība ir tāda, ka zobu tiltiņi tiek izmantoti, lai aizstātu vairākus trūkstošus zobus vienlaikus. Tos piestiprina uz esošiem zobiem vai zobu implantiem.
Līdzīgi kā zobu kroņi, tiltiņi var būt veidoti no dažādiem materiāliem.
Zobu tiltiņi tiek izmantoti, lai aizstātu vairākus trūkstošus zobus vienlaikus.
Zobu kroņi un tiltiņi ir populāri risinājumi zobu protezēšanai, jo tie nodrošina skaistu un dabisku izskatu, kā arī uzlabo košļāšanas spējas un runas skaidrību. Turklāt tie ir ilgtermiņa risinājumi. Ar pienācīgu kopšanu tie var kalpot daudzus gadus.
Cik maksā zobu protezēšana?
Zobu protezēšanas izmaksas ir atkarīgas no materiālu izvēlēm un konkrētā gadījumā.
- Piesakieties uz vizīti.
- Pastāstīsim par dažādām iespējām.
- Jūs izvēlēsieties sev labāko variantu.
Te ir mūsu pakalpojumu cenrādis.